DERS 8: BİRDEN FAZLA TABLODAN VERİ GÖRÜNTÜLEME

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

7 Cevaplar

 1. göktan dedi ki:

  Hocam, ellerinize sağlık ama oracle sql eğitiminin 8 den sonrası yok mu?

 2. İsmail AKTAŞ dedi ki:

  Var yükleyecem inşallah. Zaman bulamıyorum.

 3. göktan dedi ki:

  Hocam tesekkür ederim, bekliyorum..

 4. göktan dedi ki:

  sql’de problem yaşıyordum. diğer sitelerdeki anlatımlar, sizin ki gibi değil. Sizin anlatımlarınız daha kalıcı oldu kafamda. paylaşımlarınızı bekliyorum derse devam etmem için.sağolun tekrardan..

 5. burak dedi ki:

  hocam join on daki -on- satırından önceki join ne işe yarıyor yani -join departments d- demek bize ne kazandırıyor diğer bir örnekte
  -departments d-
  -location l- yaptık umarım sorumu anlatabilmişimdir.şimdiden teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Join departments d “buradaki d aliastır. yani sonraki işlemlerde departments tablosundaki bir sütunu seçerken başına departments.department_id gibi yazım olacak bu uzun olacağından biz burada departments tablosuna d aliasını atamış oluyoruz. bunu netleştirdiysek. şimdi. ilk soruyu yanıtlayayım. Join kelimesi “dahil et” diye düşünürsen on kelimesi de “üzerindeki anlamı katar diye düşünürsek” employe tablosundaki derpartment_id ile department tabosundaki department_id’yi birleştir gibi bir anlam çıkmış oluyor.

   makaledeki “Yukarıdaki örneği incelediğimizde, employees tablosu ile departments tablosunu birleştirdik. Employees tablosuna e aliasını, departments tablosuna ise d aliasını atadık. Böylece select satırındaki her bir sütunun başına uzun uzun employees. ya da departments. Yazmak zorunda kalmamış oluyoruz. Bu nedenle from satırında employees tablosunu e aliası ile yazmış olduk ve join satırında da departments tablosunu d aliası ile yamış olduk. On satırında da parantez içerisinde employees tablosu ile departments tablosunun ortak alanlarını yazdık ki yukarıdaki örneğe göre ortak alanlar department_id sütunlarıdır. Employees tablosunda departments tablosunun primary keyi olan department_id ile deptments tablosunun primary keyi olup employees tablosunda foreign key olan deparments_id tablosunu birleştirmiş olduk. Çünkü department_id unique (tekil) alandır. Oradaki veriler tekrar etmeyen verilerdir. Bu yüzden bu iki sütun ile birleştirmiş olduk. Ve select satırında yazmış olduğumuz sütunlar ise her iki tablodan çekilen sütunlardır. Ayrıca parantez kullanımı zorunlu değildir. Kullanmaya da biliriz.”

 6. Batuhan Çetin dedi ki:

  çok iyi bir anlatım olmuş teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.